Ziemia
Ziemia jest trzecią planetą oddaloną od Słońca i jednocześnie największą z planet skalistych w Układzie Słonecznym. W przeciwieństwie do innych planet w naszym układzie, których nazwy pochodzą od bóstw, nazwa Ziemi pochodzi od anglosaskiego słowa Erda, co oznacza ziemię lub glebę.
Ile lat ma Ziemia?
Ziemia powstała około 4,5 mld lat temu i jest jedyną znaną planetą, na której istnieje udokumentowane życie. Nazywana jest również Planetą Ludzi.
Ciekawostki i fakty o Ziemi
Coraz wolniejszy obrót Ziemi
Spowolnienie obrotu dzieje się niemal niezauważalnie – jest to około 17 milisekund na sto lat, choć tempo nie jest jednolite. Szacuje się, że przy tym tempie za 140 000 000 lat dzień będzie trwał 25 godzin.
Ziemia była kiedyś uważana za centrum wszechświata
Ze względu na pozorne ruchy Słońca i planet w odniesieniu do ich punktu widzenia, starożytni uczeni uważali, że Ziemia pozostaje statyczna, podczas gdy inne ciała niebieskie krążą w kołowych orbitach wokół niego. W końcu pogląd ten został obalony przez Mikołaja Kopernika.
Ziemia posiada potężne pole magnetyczne
Zjawisko to jest spowodowane przez rdzeń składający się głównie z niklu i żelaza w połączeniu z jego szybkim obrotem. Pole magnetyczne chroni Ziemię przed skutkami wiatru słonecznego (magnetosfera).
Ziemia jest jedyną planetą której nazwa nie pochodzi od bóstwa
Pozostałe siedem planet w naszym Układzie Słonecznym jest nazywanych od rzymskich bogów i bogiń. Jednak tylko Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn zostały nazwane w czasach starożytnych, gdyż były one widoczne gołym okiem. Rzymska metoda nazewnictwa planet została wstrzymana po odkryciu Urana i Neptuna.
Jest tylko jeden naturalny satelita Ziemi
Księżyc to dopiero piąty największy naturalny satelita w Układzie Słonecznym. Największym księżycem jest satelita Jowisza – Ganimedes. Ziemia jest jedyną planetą wewnętrzną z grupy Merkury, Wenus, Ziemia i Mars, która posiada jednego dużego satelitę – Księżyc. Mars ma dwa bardzo niewielkie księżyce. Merkury i Wenus natomiast ich nie posiadają.
Z wszystkich planet w naszym Układzie Słonecznym, Ziemia posiada największą gęstość
Gęstość Ziemi w poszczególnych miejscach jest zróżnicowana – rdzeń metalowy ma gęstość większą od skorupy. Średnia gęstość Ziemi wynosi około 5,52 grama na centymetr sześcienny.
Charakterystyczna atmosfera planety
Atmosfera planety składa się w 21% z tlenu. Ziemia jako jedyna planeta posiada wodę na jej powierzchni. Atmosfera dzieli się na pięć warstw – troposferę (ok. 80% masy), stratosferę, mezosferę, jonosferę oraz egzosferę. W przypadku troposfery obserwowany jest spadek temperatury średnio o 6°C na każdy km. W stratosferze panuje stała temperatura -55C, zaś w mezosferze od -66°C do 0°C. Na powierzchni planety temperatura podnosi się o 3°C wraz ze wzrostem głębokości o 100m.
Powierzchnia Ziemi i miejsce planety w Układzie Słonecznym
Jest krucha i podzielona na płyty tektoniczne, które unoszą się na skalistym płaszczu – warstwie między powierzchnią Ziemi (jej skorupy), a jego gorącym rdzeniem w stanie płynnym. Wnętrze Ziemi jest aktywne sejsmicznie i powoduje liczne trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i ruchy górotwórcze. Zjawiska te odbywają się wzdłuż granic płyt tektonicznych.
W wyniku aktywności geologicznej (wulkany i trzęsienia ziemi) na powierzchni Ziemi znajduje się znacznie mniej kraterów niż na powierzchni planet, takich jak Mars, Wenus i Merkury lub na powierzchni Księżyca. Kratery przemieszczają się do wnętrza planety lub ulegają procesowi wietrzenia, erozji, opadom deszczu w ciągu milionów lat.